Haber

Anadolu Selçuklu Devleti: Tarihi bir mirasın izinde

Anadolu Selçuklu Devleti, Orta Asya’dan gelen Selçuklu Türkleri tarafından kurulan ve Anadolu’nun Türkleşmesinde önemli rol oynayan bir devlettir. Anadolu Selçuklu Devleti’nin kuruluşu, saltanatı, yıkılışı ve hükümdarları ile ilgili ayrıntılar araştırılıyor.

ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİNİN KURULUŞU

Anadolu Selçuklu Devleti, Büyük Selçuklu Sultanı Alp Arslan’ın Malazgirt Savaşı’nda Bizans İmparatoru IV.’e karşı kazandığı yenilgi. Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın Romanos Diogenes’e karşı kazandığı zaferden sonra 1077 yılında kurulmuştur. Eyaletin başkenti İznik’ti.

ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİ’NİN DİN DÖNEMİ

Anadolu Selçuklu Devleti, 1077-1308 yılları arasında yaklaşık 231 yıl boyunca Anadolu’ya hakim olmaya devam etti. Bu dönem, Selçuklu mimarisi ve kültürünün Anadolu’ya yayılmasına, ticaretin gelişmesine ve bilimdeki ilerlemelere sahne oldu.

ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİNİN ÇÖKÜŞÜ

Anadolu Selçuklu Devleti, Moğol istilaları ve iç karışıklıklar nedeniyle zayıflamaya başladı. Nihayet 1308’de Moğol İlhanlılarının baskısı altında devlet çöktü. Bu süreç Anadolu’nun çeşitli beyliklere bölünmesine ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselişine zemin hazırladı.

ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİNİN HÜKÜMETLERİ

Anadolu Selçuklu Devleti’nin hükümdarlarından Kutalmışoğlu Süleyman Şah, Kılıç Arslan I, Alp Arslan I, II. Kılıç Arslan ve II. Gıyaseddin Keyhüsrev gibi değerli isimler var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu