Haber

‘Dezenformasyon’dan veri sızıntısı iddialarına yanıt

ANKARA (İGFA) –İletişim Başkanlığı bünyesinde bulunan Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından hazırlanan ve dezenformasyon içeren haberlerin gerçeğine dikkat çekilen “Dezenformasyon Bülteni” yayınlandı.

Bültende, bazı medya organlarında ve sosyal medya hesaplarında paylaşılan “85 milyon vatandaşın e-Devlet verilerinin çalındığı” iddiasının doğru olmadığı vurgulandı.

Bültende şunlar kaydedildi:

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Siber Güvenlik Daire Başkanı Salih Talay, ‘Sistemde profil bilgileri ve kullanıcı hesapları dışında herhangi bir veri tutulmadığından sızdırıldığı iddia edilen verilerin sızdırılmış olmasının teknik olarak mümkün olmadığını’ ifade etti. e-Devlet Kapısı’ndan çalındı.’ “Geçmişte, saldırganların farklı kaynaklardan ve yüklü phishing saldırısı tekniğiyle elde ettiği veriler, farklı dönemlerde tekrar tekrar dolaştırılırdı. Türksat Bilişim, e-Devlet Kapısı’nın güvenliğini sağlamakla görevlidir. Türksat e- Devlet Geçidi Siber Güvenlik İdaresi Müdürü Mehmet Ali Erkul, ‘mevcut yazılım geliştirme sürecinin dünyadaki en iyi uygulamalara, geliştirme standartlarına ve güvenlik ilkelerine uygun olarak tasarlandığını’ belirterek, ‘sistemin 24/24 izlenmekte ve test edilmektedir. 7 tehditlere karşı’.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu