Haber

İsrail Dışişleri Bakanı Cohen, BM Güvenlik Konseyi’nin Batı Şeria yerleşimlerine ilişkin açıklamasını eleştirdi

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Başkanlığı’nın İsrail’in Filistin topraklarındaki yasa dışı Yahudi yerleşimlerini eleştiren açıklamasını “tek taraflı” ve “taraflı” olmakla eleştirdi.

Cohen, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “teröristlerin ve ailelerinin provokasyonu ve finansmanının Filistin Yönetimi tarafından göz ardı edildiğini” kaydetti.

Bakan Cohen yaptığı paylaşımda BMGK açıklamasını “tek taraflı” ve “taraflı” olarak nitelendirdi.

BMGK açıklamasının “Filistinli terör oluşumlarına yeşil ışık yaktığını” ifade eden İsrailli Bakan, “ülkesinin vatandaşlarını korumak için her türlü tedbiri almaya devam edeceğini” vurguladı.

BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı’nda İsrail yönetiminin 9 yasa dışı Yahudi yerleşim birimine ilişkin “yasallaştırma” kararına ilişkin açıklama 20 Şubat’ta oybirliğiyle kabul edildi.

İsrail’in “yasallaştırma” kararının uluslararası hukukta yasal olmadığına işaret edilerek, İsrail’in yerleşim yerlerinin ek inşası, genişletilmesi ve yasallaştırılmasına ilişkin açıklamalarından derin endişe ve üzüntü duyulduğu belirtildi.

Aynı gün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, BMGK Başkanlığı’nın İsrail’in Filistin topraklarındaki yasadışı Yahudi yerleşimlerini eleştiren açıklamasını “tek taraflı” olarak nitelendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu