Haber

Kosova: Sırbistan ile ilişkilerin normalleşmesi karşılıklı tanıma yoluyla mümkün

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırbistan ile ilişkilerin normalleşmesinin ancak karşılıklı tanıma yoluyla sağlanabileceğini söyledi.

Kurti, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen “2. Üsküp”e katıldı. EkonomiForum’da özellikle Kosova-Sırbistan ilişkilerine ilişkin gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kosova’nın kaliteli demokrasi ve ekonomik kalkınma alanlarında bir başarı öyküsü olmasına rağmen Sırbistan ile ilişkilerin de gelişmesi gerektiğine işaret eden Kurti, “Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin normalleşmesi gerekiyor ve ilişkilerin normalleşmesinin sağlanabileceğini düşünüyorum” dedi. Karşılıklı tanıma yoluyla.” söz konusu.

Kurti, Kosova ve Sırbistan’ın AB’nin ilişkileri normalleştirme önerisini 27 Şubat’ta kabul ettiğini, bir sonraki görüşmenin ise 18 Mart’ta Kuzey Makedonya’da yapılacağını yineledi.

Kosova-Sırbistan diyaloğu kapsamında bir sonraki üst düzey toplantının Brüksel yerine Üsküp’te yapılacağını kaydeden Kurti, “Unutmayalım ki 9 Haziran 1999’da Kumanovo’da teslim konusunda mutabakata varıldı. Miloseviç Yugoslavya ve NATO birliklerinin Kosova’ya girişi. Kuzey Makedonya’nın bu sembolik unsurlarının, bizi bir sonraki üst düzey toplantı için buraya davet eden Bay (Josep) Borrell için önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Kurti, Berlin süreci kapsamında Kosova, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Kuzey Makedonya vatandaşlarının nüfus cüzdanları ile karşılıklı olarak ülkeler arasında seyahat edebilmeleri, üniversite ve meslek liselerini tanımalarına yönelik anlaşmaları memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi. eğitim diplomaları ve Kosova Meclisi’nin bu anlaşmaları zaten onayladığını vurguladı. ???????

Kurti, forum kapsamında ayrıca Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski ve Karadağ Başbakanı Dritan Abazoviç ile bölgesel işbirliği konularında ikili görüşmelerde bulundu.

???????

haber-pinarhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu