Haber

Letonya Dışişleri Bakanı: Ateşkes Hamas’a fayda sağlar

Letonya Dışişleri Bakanı Krisjanis Karins, olası bir ateşkesin yalnızca Hamas’a fayda sağlayacağını öne sürerek Gazze’de ateşkes çağrılarına karşı tavır aldı.

Karins, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Savaşı Hamas’ın başlattığını ve İsrail’in kendini savunma hakkının olduğunu savunan Karins, “Ancak insani yardım malzemelerinin lojistiğini sağlamak ve rehinelerin Gazze’den çıkarılması için çatışmaların durdurulması her zamankinden daha değerli görünüyor.” dedi.

İsrail ve Filistin yönetimleriyle konuşarak iki devletli çözüm bulmak için daha aktif çalışmamız gerektiğinin altını çizen Karins, “İki devletli çözüme doğru ilerlemek için Avrupa olarak bir araya gelip İsrail ve Filistin yönetimleriyle güçlü bir şekilde konuşmamız gerektiğini düşünüyorum. -devlet çözümü.” söz konusu.

Gazze’de ateşkes çağrıları sorulduğunda Karins, “(Ateşkes) Hamas’a büyük fayda sağlayacak. Yeniden bir araya gelebilirler ve bunun ne kimsenin çıkarına olduğunu ne de Avrupa’nın çıkarına olduğunu düşünüyorum. Küçük ve organize duraklamalar olabilir, önemli olan her iki tarafın da bunları kabul etmesidir.” uymak zorundadır.” dedi.

Ateşkesi destekleyip desteklemediği, çocukların ve hastanelerin hedef alınıp alınmadığı sorulduğunda Karins, yine hedef aldığı Hamas’ın amacının İsrail’i yeryüzünden silmek olduğunu iddia etti.

Bakan Karins, Hamas’ın sivilleri kalkan olarak kullandığını da öne sürdü ve bu konuda delil olup olmadığı sorulduğunda, “tüm göstergelerin” Hamas’ın altyapısını Gazze topraklarının altına tüneller kazarak ve sivilleri kalkan olarak kullanarak kurduğunu gösterdiğini ifade etti.

Karins, Filistinliler ile Hamas arasında ayrım yapmanın önemli olduğunu ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu