Haber

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, “Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı”nda konuştu

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi, anlaşmazlıkların “kazanan ve kaybeden olmayan çatışmalarla” çözülemeyeceğini söyledi.

Ürdün’de ikinci kez düzenlenen “Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı”nda konuşan Sisi, “Bugünkü toplantı, Irak’a her türlü desteği sağlamaya devam etme niyetimizi, yeni bir katılım düzeyine geçme dileğimizi, Irak ile aramızda uyum ve işbirliği için görüş alışverişinde bulunmak ve yeni ufuklar açmak için fırsat yaratmanın değerli bir siyasi göstergesini de beraberinde getiriyor.” ifadeleri kullandı.

Mısır Cumhurbaşkanı, bölgedeki birçok ülkenin son on yılda tanık olduğu krizlerin istikrarın kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu kanıtladığını belirtti.

Bunu yapmanın yolunun da “tevazu, hoşgörü ve başkalarını kabul etme” kültürünü desteklemekten geçtiğine işaret eden Sisi, “Dünya herkesi kapsıyor ve kazananın da kaybedenin de olmadığı uzun süreli çatışmalarla çatışmalar çözülemez. ” söz konusu.

Ürdün’de ikincisi düzenlenen konferansa ev sahibi ülke dışında Irak, Türkiye, Fransa, Mısır, Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Umman, Bahreyn ve İran da katılıyor.

İlk konferans Ağustos 2021’de Irak’ın başkenti Bağdat’ta yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu