Yaşam

Ressam Şenol Yorozlu vefat etti

Çağdaş Türk fotoğrafının usta isimlerinden ressam Şenol Yorozlu, 73 yaşında aramızdan ayrıldı. 10 yıl aradan sonra Yorozlu, ‘Bizim Çocuklar Yaptı’ adlı son standını Ocak ayında İstanbul Brieflyart’ta açtı.

Sanat eleştirmeni Ayşegül Sönmez, Hürriyet Kitap’ta yayınlanan “Ressam Şenol Yorozlu’ya gerçek bir tarih hamalıyla veda” yazısında, “Sanatçı Şenol Yorozlu’ya veda. Tarihten korkar.Bir keresinde dediği gibi “gerçek tarih bekçisi” piç! Onunla barışmayarak, hatta savaş açarak… Fotoğrafını astarlamayarak sürtüşmeyi artırır. İsyan eder. boyayı kolay kolay yutmayan yüzeye çıktıkları yolu fotoğrafın kenarlarından anlayabilirler”.

ŞENOL YORÖZLÜ KİMDİR?

1973-1978 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Fotoğraf Bölümü Prof. Dr. Neşet Günal Atölyesi’nden mezun oldu. 1968-1974 yılları arasında Akbaba dergisi, Pardon, Ustura ve Gırgır mizah dergileri için karikatürler çizdi. İlk bireysel standını 1978’de açtı. Yurt içi ve yurt dışında birçok kişisel stant açan Şenol Yorozlu, fuar ve bienallere de katıldı. Bir süre İsveç’te yaşadı. İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyordu. Şenol Yorozlu, Musa Anter’in kızı Rahşan Anter ile evlendi. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

haberseydiler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu